ניקולה מקסימוביץ' בריאיון מיוחד על ענף הכדוריד
"כדוריד מבחינתי זה הספורט השלישי בארץ, אלפי ילדים משחקים ובכל שנה המספר עולה, הפוטנציאל גדול". כתבתנו נפגשה עם מאמן מכבי קסטרו ת"א, ניקולה מקסימוביץ' לשיחה אחד על אחד על ענף הכדוריד בישראל


14/03/2018
ניקולה מקסימוביץ' יליד סרביה שהגיע לארץ לפני כארבע שנים, כחלק מהליך איתור שענף הכדוריד של מכבי ת"א ביצע לטובת גיוס מאמן למחלקת הנוער. בעל עבר עשיר בענף, אשר ייסד שתי אקדמיות לכדוריד בבלגרד. יחד עם האגודה, ניקולה החל את תהליך פרוייקט הבנייה של המחלקה הצעירה וזכה בכמה תארים במשך השנים. תוך כדי ניקולה תפקד גם כעוזר מאמן בקבוצת הבוגרים והעונה מונה למאמן הראשי של הקבוצה.

איך הגעת לענף הכדוריד?
אבא שלי היה שחקן מקצועי, תמיד ידעתי שאלך אחריו לספורט הזה. בנוסף, באיזור שבו גרתי הספורט היה מאוד פופולארי, ובכללי נחשב מאוד בסרביה. היינו הולכים למשחקים כל סוף שבוע. בגיל חמש התחלתי לשחק טניס שולחן ואח"כ עברתי לטניס. כדוריד התחלתי לשחק בגיל 12 כי אז לא היה אפשר להתחיל בגיל צעיר יותר עד גיל 22. אחרי שסיימתי לשחק כנער, שיחקתי בליגה המקצועית בקבוצת רד סטאר. הפסקתי לשחק כי לא הצלחתי להגשים את החלומות הגדולים שהיו לי והחלטתי לאמן במקום.

בהסתכלות לאחור, היית מעדיף להישאר שחקן או במקצוע שלך היום כמאמן?
מעדיף את האימון. בתור מאמן כן הצלחתי להגשים את החלומות שלי וכמובן שיש עוד חלומות שלא הגשמתי אך אני יודע שאגשים. כשהתחלתי לאמן היו לי הצלחות מתחילת הקריירה ולכן החלטתי להתמיד בזה. אני מתנהל וחי את חיי לפי יעדים ומטרות והן ללא ספק תמיד גבוהות מאוד. ככה זה גם במכבי, לכן התחברתי מאוד למקום. תמיד רוצה לקחת תארים, תמיד רוצה להתקדם, חייב להיות תמיד במקום גבוהה.

הזכרת את ענף הכדוריד בסרביה בתור ספורט מצליח ופופולארי, אפשר להגיד שבישראל הספורט פחות תפס. אתה יכול לשים את האצבע למה?
כדוריד מבחניתי זה ספורט מספר 3 בארץ. יש אלפי ילדים שמשחקים כדוריד ומשתייכים ללא מעט אגודות. יש כאן פוטנציאל לספורט הזה, לישראלים יש אופי שמתאים מאוד לספורט. המגמה כיום היא רק של צמיחה. בשנים האחרונות הרבה מאמנים מגיעים ממדינות שהספורט הזה מאוד פופולארי ועמוק. הם נותנים מהידע שלהם ובעיקר משתפים אותו גם עם מחלקות צעירות, זה בסיס מצוין כדי שהרמה תתחיל להשתוות לרמות באירופה
 
אתה נמצא במועדון כבר ארבע שנים, מה מחבר אותך?
אני אוהב מאוד לאמן במכבי. מתחילת דרכי, בתור שחקן וגם כמאמן הייתי חלק ממועדונים גדולים. יש כאן תרבות ספורט בריאה, ערכים טובים ומקצועיות.
 
אילו רגעים משמעותיים עברת מאז שהגעת לישראל?
השנה הראשונה כאן הייתה חשובה לי, לקחתי את הגביע עם קבוצת הנערים (גילאי 16) וזו הייתה הפתעה גדולה. השנה הזו והזכייה שמה אותי בעמדה טובה בענף. הספורט הזה הפך גדול במכבי, ובעצם כל שנה אני גדל איתם גם.
 
אילו יתרונות יש בענף הכדוריד?
יש הרבה יתרונות. כאשר אתה מתחיל לשחק בתור ילד אתה יכול לבצע את אותם מהלכים כמו שחקן בוגר, זה נותן הרבה ביטחון. הספורט משלב ריצה, קפיצה, הטלת כדור, תקשורת, יש לך את כל תנועת הספורט בספורט אחד.
 
חלק קשה שיש לכל נער הוא המעבר בין ליגת הנוער לליגה הבוגרת. מה ההמלצות שלך בנושא?
זו בהחלט נקודה רגישה מאוד. אם היית שחקן טוב בנוער, זה לא אומר בהכרח שתהיה טוב במגרש של הגדולים. כדי להגיע להיות שחקן טוב אני חושב שבגילאי 7-9  ובגיל העשרה אתה חייב שיהיה לך מאמן טוב. אח"כ כאשר אתה מסיים את מחלקת הנוער, שחקן חייב לבחור קבוצה שישחק בה, לא משנה אם מדובר בליגה שנייה גם. רכישת הניסיון משחקת תפקיד חשוב כדי להשתלב עם אנשים שמשחקים בליגות מצועיות כבר כמה שנים טובות.
 
האסטרגיה אצלנו זה לקחת את הצעירים שלנו מהנוער לקבוצה הראשונה. זה הבסיס שאנחנו רוצים שיהיה למכבי. זו גם הדרך הטובה ביותר בשביל הכדוריד בישראל. המועדון מכיר את הילדים והוא צריך לעשות אותם הכי טובים כדי שיעברו לבוגרים.
 
מה צריך לדעתך לשנות בתחום הספורט בישראל?
צריך לעבוד הרבה על מנטאליות של הספורטאים, לדעתי זה משהו שחסר בספורט בישראל.