מאמן הרכיבה ליאור דובובסקי בראיון על הספורט המשולש
כתבתנו נסעה לחוות LD Training באודים לריאיון עם מנהל החווה ובמקצועו גם מאמן רכיבה, ליאור דובובסקי על ענף הספורט החדש ביותר שאגודת מכבי ת"א צירפה לשורותיה- רכיבה על סוסים.


21/03/2018
חוות LD Training הוקמה ע"י ליאור דובובסקי, קיימת חמש וחצי שנים באודים, ומשתייכת לאגודת מכבי ת"א בשלוש השנים האחרונות. בחווה גרים כמעט 50 סוסים ולשאלה המתבקשת- כן, זוכרים את שמות כל הסוסים. בחווה מתקיימות מגוון פעילויות: בית ספר לרכיבה, רכיבה טיפולית, רכיבה תחרותית ואילוף סוסים.

איך הגעת לענף הרכיבה על סוסים?
בתור ילד החלטתי ללכת לבית ספר לרכיבה. הייתי רוכב מקצועי 20 שנה וב-12 השנים האחרונות אני מאמן.

העדפת להיות מאמן על פני רוכב תחרותי, מה משך אותך למקצוע האימון?
בחרתי להיות מאמן כי מקצועית יותר משך אותי האימון ולא ההתחרות.

איך ענף הרכיבה על סוסים הגיע לארץ?
בעצם הספורט הובא מארה"ב. גם שם הרכיבה על סוסים התחיל להיות ספורט ממוסד רק בשנות ה-50 -60, יחסית הספורט לא ותיק. הרכיבה בארה"ב היא רכיבה מערבית שפותחה ע"י בוקרים. הסוסים אינם מתחרים במירוץ, מדובר כאן על רכיבה שמראה דיוק וטכניקה, מהירות גם נחשבת כחלק מהתחרות אך היא לא הדבר העיקרי. התחרויות הן לפי גילאים או רמה של המתחרים בשביל לתת אופציה להתחרות.

קשה להגדיר את הענף, לא מדובר בדיוק בספורט אישי, כי אתה תלוי בחיה ולא חפץ דומם, ולא מדובר בספורט קבוצתי.
בעצם ההרכב שאת מדברת עליו הוא משולש – רוכב, סוס ומאמן. בשביל להצליח להוציא את המיטב מאותו משולש חייב להיות חיבור בין הסוס לרוכב. זה ההבדל בין רכיבה לבין ענפי ספורט אחרים. למשל נהג מרוצים, הנהג ידע לנהוג בכל רכב ספורט שיקבל וככל שיסע על אותו האוטו גם יוציא ממנו את המיטב. בסוסים זה לא אותו דבר, כל סוס שונה בהתנהגות שלו, באופי שלו, בדרך החשיבה, ויכול להיות שרוכב לא יצליח לעולם להוציא את המיטב מסוס מסוים שמתחרה איתו. בסופו של דבר חלק מהמטרה זה בתור המאמן לדעת להבין את ההבדלים ולהנחות את הרוכב ברמת חיבור גבוהה. לגמרי מדובר בחיבור משולש, וכך זה יותר מורכב, יש כאן הרבה משתנים.

כמה צריך לעבוד על הקשר בין רוכב לסוס כדי שרוכב יצליח?
זה חלק מאוד חשוב ברכיבה על סוסים. יכולים להיות רגעים שהרוכב נמצא בשיאו אך הסוס לא קם על הצד הטוב באותו בוקר של תחרות וזה מאוד קשה לרוכב, לכן גם לחלוטין ספורט לא יחידני. הניקוד שאתה מקבל בתחרות קשור לסוס ולרוכב, רוצים לראות צמד, בליגה כדאי לך להתחרות עם סוס אחד, להתחרות עם כמה סוסים שונים בתחרויות שונות לא יזכו אותך בדירוג הראשון גם אם ניצחת הרבה תחרויות.

לכל ענף ספורט יש את מבנה גוף האדם האולטימטיבי והכושר המתאים ביותר לספורט. ברכיבה יש את הצורך הזה גם? 
לא משנה כמה אתה בכושר, בענף הזה אתה צריך להיות בכושר מסוג אחר, יש שרירים שלא מופעלים בשום סוגי ספורט אחרים. בנוסף, יש לתפעל חיה ששוקלת חצי טון, מדובר בכישורים חדשים לגמרי שאתה צריך ללמוד.

מהם היתרונות בענף הרכיבה על סוסים?
1. הרגשה אחרת, אתה נמצא עם בעל חיים ותלוי בו. הספורטאי מתקשר לא עם אדם אלא עם בעל חיים וזו דינמיקה אחרת לגמרי ותחושת הסיפוק מאוד גבוהה.
2. הפרטנר שלך לספורט הוא חזק, גדול, גבוהה ממך. יש הרבה ביטחון שנוסף לאדם כאשר הוא מצליח לתפעל כזה דבר גדול. גם בגילאים צעירים וגם בגילאים המבוגרים.
3. אין גיל שבו אתה כבר פחות טוב אתה יכול להתחרות כאשר אתה עברת את גיל החמישים.
4. ספורט מבין היחידים שאין בו חלוקה בין נשים גברים. בעצם יש יותר ספורטאיות נשים ולא גברים בענף.

איך ילדים מצליחים להשתלב בספורט שבו הם תלויים בחיה הגדולה מהם הרבה מעבר לממדים שלהם?
מתחילים בחוג רכיבה על סוסים. הסוסים שנמצאים בבית ספר לרכיבה אלו סוסים שהאופי שלהם מאפשר את הרכיבה לילדים או מתחילים. גם אנשים מבוגרים שמגיעים לרכב בפעם ראשונה נמצאים באותה נקודת מוצא של ילד בו הם חוברים יחד לחיה שהיא גדולה מהם בדיוק כמו מילד. בעיקר סומכים עלינו שאנחנו יודעים את העבודה.

עדיין יש תחושה שיש כאן אלמנט של סיכון מסוים באופן כללי.
אלמנט הסיכון קיים בין הסוס לבין הרוכב, זה בעל חי שיכול להיות לא צפוי. אבל אגיד לך, עדיף לעלות על סוס ולא על רכב, אחוז התאונות עם רכב יותר גבוהה מאשר התאונות ברכיבה על סוס. הסתברות יותר גבוהה שתיפצע בחוג כדורסל מאשר בחוג רכיבה על סוסים.

אי אפשר שלא לחשוב רגע על הסוסים. הם לא היו מעדיפים לדהור באחו?
מבחינת הסוסים זו העבודה שלהם בדיוק כמו שכל אחד אחר הולך לעבודה. יש להם וטרינר צמוד, אוכל ברמה גבוהה, מדובר באיכות חיים שהסוס לא היה נהנה ממנה בחוץ. גם רוב הסוסים כיום מבויתים.

איך אתה רואה את התפתחות הענף בארץ?
בעשר השנים האחרונות התפתח מאוד, כל שנה גדל בצורה מאוד רחבה, מאוד מאסיבית. גם ברמה המקצועית וגם ברמת האנשים שמגיעים. יש לו לאן להתפתח וזה הולך בכיוון הזה. מתחיל לשנות כיוון מענף ספורט לתעשייה.